Cilt BakimiGenel Sağlık

Sedef Hastalığı Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığı tedavisi olmayan ve kronik seyirli bir hastalık çeşididir. Tüm dünyada nerdeyse yaklaşık olarak %1-4 oranında görülür.

Genelde otuzlu yaşlarda kendini gösterse de doğumdan itibaren görülebilir. Genelde bu hastalığın sahibi olan insanlarda aile öyküsü vardır. Sedef hastalığının açıklaması şöyle derideki hücreler antijen oluşturur. Bu antijinler de bağışıklık sistemini aktifleştirir.

Oluşan hücreler tekrar kendini deriye dönüştürür. Ve deride hücre çoğalması ile sedef hastalığına bağlı plakların oluşumuna sebep olur. Kısacası sedef hastalığı vücudun kendi dokularına karşı geliştirdiği bir hastalık çeşididir.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur

Sedef hastalığı tedavisine karar verilip başlanırken hasta da bu karara onay verip ortak edilmelidir. Bunun sebebi ise tedavinin kronik olmasıdır. Bu yüzden hastanın bu tedavi sürecine uyumu çok önemlidir. Birçok sedef hastasının beraberinde hipertansiyon, obezite, metabolik problemler ve hipertansiyon gibi problemler bulunur.

Tedavi süreci planlanırken bu hastalıklar da göz önünde bulundurulur. Hastalığın şiddeti göz önünde bulundurarak yaşam kalitesini bozup bozmamasına göre tedavi planlanır. Vücutta belli bölgelere lokalize vakalara uygun deri kremleri uygulanır. Kortizon içerikli kremler genelde tercih edilen olur. Derinin nemini kaybetmemesi için kremler kullanılır. Fakat bazı durumlarda hekimler D vitamini içerikli ilaçları tercih edebilir. Bunun yanı sıra kömür katranı da tedavi yöntemi seçenekleri arasındadır.

Gebelik sürecinde olan kadınlara daha az kuvvetli kortizon kremler kullanılır. Buna ek olarak fototerapi ile tedavi edilirler. Bu uygulamalar yapılmadan önce kadın doğum konsültasyonu yapılır. Çok şiddetli sedef hastalığı olan vakalarda ise hem fototerapi hem de sistematik ilaçlar kullanılır. Bunun yanı sıra topikal kremler de tedaviyi destekler.  Yöntem her ne olursa olsun önemli olan tek nokta derinin nemli tutulmasıdır. A vitamini bileşikleri kullanılır.

Kanser tedaviisnde kullanılan bazı ilaçlar sedef hastalığı tedavisinde de yer verilir. Sedef hastalığında hastalığı olumsuz yönde tetikleyeci ve alevlenmesine sebep olan çok fazla durumlar vardır. Bunlar idrar yolu iltihabı, bademcik iltihabı, kaşıma ile deriyi zedeleme, diş çürüğü, stres, acı verici olaylar, duygusal problemler, sıyrık ve çizikler bunlar en başlıca sebepleridir. Bu problemler ile karşı karşıya gelince hemen tedaviye başlanmalıdır. Bunların yanı sıra hastaların psikolog ve psikiyatri desteği alması daha faydalı olacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı