GenelGenel Sağlık

Otizm Nedir? | Otizm Belirtileri

Otizm Hastalığı Tedavisi

Otizm Nedir?

 

Otizm hastalığı, çocukluk yaşlarında fark edilen ve ömür boyu devam eden gelişimsel bir bozukluk çeşididir. Otizmli kişiler iletişim ve sosyal yeterlilik konusunda büyük problemler yaşamaktadır. Otizm, genel olarak yaşamın ilk üç yılı içerisinde ortaya çıkar ve genellikle çocukluk yaşlarında fark edilir. Erken teşhis sayesinde otizmli çocuklar okula başlamadan önce tespit edilebilmektedir. Otizmli çocukların bir kısmında ağır zeka gerilikleri görülürken bir kısmı ise normal insanlar gibi hayatlarını yaşayabilirler. Dünya üzerinde üniversite mezunu dahi olabilecek zeka kapasitesine sahip otizmli bireyler bulunmaktadır. Çok az bir kesimi ise üstün zekalılık belirtileri gösterirler. Birden fazla çeşit otizm türü bulunmakla birlikte her bir türün kendine has belirtileri bulunmaktadır.

 

Otizm Belirtileri

 

Otizmli bireyler genellikle sosyal ilişkilerdeki yetersizliklerden dolayı kendilerini belli ederler. Çocukluktaki belirtileri ile yetişkinlikteki belirtileri farklıdır. Çocukken adları söylendiği zaman bakmazlar ve parmaklarıyla herhangi bir nesneyi ya da kişiyi işaret etmede zorluk yaşarlar. Oyuncaklarla oynama konusunda başarısızdırlar ve akranlarıyla sağlıklı oyun oynayamazlar. İnsanlarla göz teması kuramazlar ve göz teması kurmaya zorlanırsalar kendilerini rahatsız hissederler. Aynı şekilde dokunmaya karşı da rahatsızlık belirtileri gösterebilirler.

 

İlerleyen yaşlarda en büyük belirtileri ise kelimeleri sık sık tekrarlamalarıdır. Ortamla ya da konuyla alakalı olsun ya da olmasın anlamsız kelimeleri sürekli olarak tekrarlayabilirler. Bir kısım otizmli bireylerde ışık, ses ve kalabalık hassasiyeti yüksektir. Bu nedenle sosyal ilişki kurmaktan kaçınırlar ve insanlarla yeteri düzeyde iletişim kuramazlar. Genellikle bir çocuk gibi davranırlar ve takıntılı davranışlar sergilerler. Bu nedenle obsesif kompulsif hastalığına benzer özellikler taşırlar. Örnek olarak: Eşyaları sürekli olarak nizami dizerler, yamuk veya biçimsiz olan nesneleri simetrik hale getirmeye çalışırlar, rutinlerindeki en ufak bir değişiklikte hırçın davranışlarda bulunurlar.

 

Otizm Hastalığı Tedavisi

 

Uzmanlar, otizm spektrum bozukluğunun nedenini henüz tam olarak keşfedememiştir. Fakat eldeki güçlü bulgular, bu hastalığın genetik kökenli olduğuna işaret etmektedir. Genetik olduğu kadar çevresel etmenler bu bozukluğa neden olabilmektedir. Henüz kesin ve net bir tedavisi bulunmamakla birlikte ruh sağlığı uzmanları tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla rahatsızlık düzeyi azaltılabilir.

 

Eğer çocuğunuz akranların oyunlarıyla ilgilenmiyor, adını söylediğiniz zaman size bakmıyor, anlamsız kelimeleri sürekli tekrarlıyor, sizi duymuyor gibi yapıyorsa mutlaka yardım kuruluşlarından gerekli incelemeleri yaptırın. Aynı zamanda konuşmaya, okumaya ve yazmaya geç başlayan çocuklar da otizm spektrum bozukluğundan muzdarip olabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı