Genel Sağlık

Mide Bypass Ameliyatı

Mide bypass ameliyatı uzun zamandır yapılan ve günümüzde gittikçe yapılan operasyon sayısı artan cerrahi bir müdahaledir. Mide bypass ameliyatı, obezite hastalığının kontrol altına alınabilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyonun yapılabilmesi için obezite hastalığına yakalanan kişinin vücut kitle endeksinin 40 üzerinde olması gerekmektedir. Bazı vücut kitle endeksi 35 ile 40 arası olan hastalara yapılabilmesi için obeziteye ek bir hastalığın eşlik etmesi gerekmektedir.

Laparoskopi yöntemi ile hızlı ve kolay bir şekilde yapılan mide bypass ameliyatı için karın bölgesi açılmaz. Sadece 0.5 santim ile 1.5 santim aralığında 5 ile 6 adet delik açılmaktadır. Bu cerrahi müdahale toplamda 2 saat kadar sürmektedir. Operasyon kısaca midenin büyük bir bölümünün alınması olarak tanımlanabilir. Mide ile yemek borusunun birleştiği yerden itibaren yaklaşık 30 ml hacim kalacak şekilde zımbalama yapılır ve mide 2 parça hale getirilir. Sonrasında ince bağırsakların yaklaşık 100 santimi kanal dışında bırakılarak yeni yapılan mide kısmına bağlanır. Bu şekilde sindirim sisteminin emilim yüzeyi %30 oranında azaltılmış olunur. Bu sayede sindirim konusunda vücudun sadece ihtiyacı kadarını alması sağlanmış olur. Ayrıca küçülen sindirim sistemi sayesinde kişide doyma hissi daha hızlı gelecektir ve bu sayede de kilo verecektir.

Mide bypass ameliyatı sonrasında hasta kişi 2 ile 3 gün arasında taburcu edilebilir. İlk dönemlerde sıvı olarak beslenme ile başlanması gerekir. Sonrasında operasyonun 2. haftası itibari ile birlikte normal beslenmeye yavaş yavaş dönülür. Başarılı bir operasyon sonrasında hasta kişiler bir ay içerisinde 8 ile 10 kilo arasında kilo vermektedir.

Mide Bypass Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

  • Laparoskopi yöntemi ile yapılan operasyon olması nedeniyle operasyon sonrasında ağrı durumu minimum seviyede ortaya çıkmaktadır. Operasyon sonrasında gündelik yaşama dönme de gayet hızlı olmaktadır. Çalışan bir hastanın, operasyon sonrasında işe dönmesi yaklaşık olarak bir hafta ile 10 gün arasında değişmektedir.
  • Başarılı bir operasyon sonrasında kiloya ek olarak şeker hastalığı, yüksek tansiyon sorunları, kan yağlarında ki yükseklikler gibi problemleri olan kişilerde bu problemlerde belirgin şekilde iyileşme gözlemlenir.
  • Operasyon sonrasında 2 yıl içerisinde fazla kiloların %80 oranında verildiği ve bu verilen kiloların ardından ideal kilonun korunduğu gözlemlenmiştir.

Mide Bypass Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

  • Cerrahi operasyonlar esnasında ve sonrasında oluşabilecek enfeksiyon, kanama, organ yaralanmaları gibi riskler bu cerrahi operasyon için de risk sayılmaktadır.
  • Mide ve bağırsakta oluşturulan yeni sindirim sistemi birleşim noktasında sızma olması veya açılma oluşması.
  • Belli bir süre sonra mide ve bağırsak ağızlarında darlık oluşumu veya ülser oluşumu gözlemlenebilir.
  • Operasyon sonrasında bacak damarlarından akciğere pıhtı atması gibi durumlar özellikle sigara içen kişilerde gözlemlenebilir.
  • Yemek sonrası soğuk terleme, bulantı ve ishal şeklinde görülen ve dumping sendromu adı verilen durum yaşanabilir. Bu durum genellikle operasyon sonrasında diyetini düzenli olarak uygulamayan hastalarda gözlemlenmektedir.
  • B 12 vitamini, D vitamini, kalsiyum ve demir ilaçları sürekli olarak alınmalı kesinlikle aksatılmamalıdır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı