Anne & BebekCinsel SağlıkGenel Sağlık

Menopoz hakkında doğru bilinen yanlışlar

Menopoz hakkında bilinen yanlışları ve doğrularını sizin için derledik…

  • Menopoz, kadınların yumurtlama fonksiyonlarının sona ermesi sonucu ortaya çıkan doğal sürecin adıdır.
  • Bu süreç kadınlar üzerinde bazı etkiler yaratır. Ancak kadınlarımızın çoğu bu etkileri ciddiye almaz ve doktora gitmezler. Bu durum ise menopoz döneminin olduğundan daha sorunlu ve zor geçmesine neden olur.
  • Toplumumuzda menopoz ile ilgili bilinen birçok bilginin yanlış olduğunu belirttiğimiz bu yazımızda size doğru bilgilerin neler olduğunu sunmaya çalışacağız.
  • Mesela; menopozun aniden ortaya çıktığı görüşü yanlıştır. Aksine menopozdan 1-5 yıl öncesinden belirtiler görülmeye başlar. Önmenopoz olarak bilinen bu dönemde adet devam etse bile hormonal bazı sıkıntılar yaşanmaya başlar.
  • Kalıtsalolduğuna dair düşünceler vardır. Böyle bir bilgi de  kesinlikle yanlıştır. Menopoza girme yaşı beslenme, yaşam şekli ve sigara kullanımı gibi birçok faktörden etkilenerek farklılıklar gösterir. Başlangıç yaşının geç olması o kişinin daha uzun ömürlü olacağına işaret eder. Kesinlikle yanlış bir düşüncedir.
  • Yüksek östrojen kadınların genç kalma sürelerini uzatabilirama ömürlerini uzatmak gibi bir etkisi yoktur.
  • Bu döneme giren kadınların hızlı bir şekilde kilo aldığı da yanlış bilgiler arasındadır. Bu süreçte alınan kilo tamamen kadınların karamsarlığa kapılmalarından kaynaklanan hareketsizlik, kalorisi fazla olan gıdalardan gereğinden çok tüketmek ve yaşa bağlı artış gösteren insülin direncindeki artışlardır.
  • NE DEMEK CİNSELLİK BİTER?
  • Menopozla beraber cinsel yaşamın sona ereceği gibi bir düşünce de, tamamen yanlış bir düşüncedir.Aksine hamile kalma stresinin ortadan kalktığı özgür bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönemde vajinal kuruluk yaşansa da bu tedavisi çok kolay olan bir sıkıntıdır.

 

Bu doğal sıkıntının tedavi gerektirmeyen bir süreç olduğu  inanışı da çok yanlıştır. Çünkü bu süreçte kadınların yaşadığı ateş basması, depresyon ve hassasiyetin yanı sıra menopozun fark ettirmeden zarar verdiği kemik mineral kaybı ve koroner kalp hastalıkları gibi sorunlara erken tedavi uygulamak gereklidir.  Sağlıklı ve kaliteli yaşam için bu süreçte doktor kontrolü altında bulunmak ve gerekli tedavileri yaptırmak gerekir.

Menopozun kadınlarda deliliğe yol açtığı da doğru bilinen yanlışlar arasında. Kadınlarda yıllardır devam eden adetin kaybıyla birlikte doğurganlığın da sona ermesi düşüncesi haklı olarak yorgunluk, sinirlilik ve aşırı hassasiyete dönüşebiliyor. Bu sıkıntılar zaman içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Kadınlar için kaçınılmaz olan bu doğal dönemin en az etkiyle ve en az zararla atlamanın yolunu bulmak gerekir.

Okuduğunuz üzere bildiğimizi sandığımız birçok bilgi yanlış olabiliyor.

Doktor kontrolünde bu süreci çok daha rahat ve sağlıklı bir şekilde yaşamak sizin elinizde.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı