Genel Sağlık

Kilo vermek için 7 farklı yöntem

Kilo vermek için 7 farklı yöntem

İnsanların en büyük sorunlarından biri de fazla kilolarıdır fakat biraz dikkat ve özenle kilo vermek gibi kafamızda hayli büyüttüğünüz bir sorunu kolayca çözmeniz mümkün.

Kilolarınızdan kurtulmak için çaba sarf edip herhangi bir zayıflama etkisi göremiyorsanız, bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Oysa kilo vermek istiyorsanız dikkatle uygulayacağınız bir program gerekiyor.

Bu hataları farkına varmadan birçoğumuz yapıyoruz bir de üstüne kilo verememekten yakınıyoruz.

Bu nedenle; kilo vermemize engel oluşturan faktörlerden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.;

  • Yanlış hedef koymak: Kilo vermenizi engelleyecek en önemli etkenlerden birisidir. Örneğin; bir haftada 10 kilo vermek gibi gerçekleştiremeyeceğiniz bir hedef koyarsanız bunun sonucunda motivasyonunuz düşecek ve kilo verme amacından uzaklaşacaksınız. Bu tarz zor hedefler belirlemek yerine daha ulaşılabilir olan hedeflere yönelmek sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde hedefinize kolay ulaşacaksınız ve daha çok istekli olacaksınız.
  • Hareketsizlik: Sizi olumsuz yönde etkileyecek diğer bir engelimiz hareketsizlik. Spor ve egzersiz olmadan uygulanan kilo verme planları sizler için etkili ve işe yarar olmayacaktır. Bizler genelde az yemenin kilo vermeye yeteceğini zannederiz fakat durum böyle değildir; hayatımızda hareket olmadığı takdirde yapacağımız kilo verme programları başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmaz olacaktır.
  • Uykusuzluk: Çok bilinmeyen bir faktör olan uykusuzluk da kilo vermenizde problem yaşatacak diğer bir unsur. Az uyumayı alışkanlık haline getirmek hormon düzenimizi olumsuz olarak etkileyeceği için kilo vermemizi de yavaşlatacaktır. Bu nedenle uyku düzeninize dikkat etmeye çalışın.
  • Öğün atlama: Öğün atlayarak daha az yediğimizi ve iyi bir şey yaptığımızı sanırız halbuki bu şekilde yaparak en büyük zararı kendimize vermiş oluruz. Öğün atlamak ilk olarak metabolizmamızı yavaşlatacaktır bu durum da kilo vermemize engel olacaktır. Bundan dolayı 3 ana ve 3 ara öğünü düzenli olarak tüketmemiz gerekir.
  • Sağlıklı beslenmeyi yanlış anlamak: Bu duruma besinler üzerindeki etiketleri yanlış algılamamız sebep olur çoğunlukla. Mesela herhangi bir besin ürünün üzerinde ‘Yüzde 80 oranında yağı azaltılmıştır’ yazması bizde o ürünün sağlıklı olduğu düşüncesini çağrıştırır ve bizi bilinçsizce beslenmeye sürükler. Bu gibi küçük detaylara önem vermeniz size yarar sağlayacaktır o nedenle bu tarz tuzaklara düşmeyiniz. Bunun kilo vermek gibi bir amaçla ilgisi yok.
  • Stres: Göz ardı ettiğimiz bir konu daha; stres. Kilo verme yolunda karar aldığımız andan itibaren kafamızın içinde birtakım negatif düşünceler şekillenmeye başlar. “Yaptıklarım ya işe yaramazsa, ben elimden geleni yapıyorum ama kilo veremiyorum” gibi düşüncelerle başlar bu stres. Siz bu şekilde kodlarsanız kendinizi işinizi baştan zorlaştırmış olursunuz. Ayrıca insanlar stresli olduklarında daha fazla kilo alırlar. Bu yüzden kendinizi motive edecek cümleler kurun.
  • Yemememiz gereken yiyecekleri düşünmek: Bu hepimizin yaşadığı bir problemdir. Yasaklar her zaman bizlere daha cazip gelir. İşte bu nedenle hep yemememiz gereken besinleri düşünür ve kendimizi kilo verme amacımızdan uzaklaştırırız. Dolayısıyla bu sürece alışana kadar aklımızı oyalayacak farklı aktivitelere yönelmemiz gerekir.

Ne diyorsunuz, kilo vermek sandığınız kadar zor mu hala?

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı