Genel Sağlık

Kanser için en önemli silahınız: Süper meyveler

Günümüzde kanser,  henüz tam tedavisi bulunamamış nadir hastalıklardan biridir.  Bilim insanları her geçen gün bu konuda çalışmalarını arttırsalar da henüz kesin bir çözüm üretememişlerdir. Ancak kesin çözüm olmasa da farklı kanser türleri için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Ama bunlar genellikle kısa süreli çözümler sunduğundan kansere yakalandıktan sonra tedavi etmeye çalışmak yerine kansere yakalanmadan önlem almak daha doğru olacaktır.  Bu konuda alınabilecek önlemlerden biride meyve tüketimidir.

Meyveler hem tatlarının güzel olması hem de içerdikleri yoğun miktardaki doğal şeker sebebiyle özellikle çocuklar tarafından severek tüketilmektedir.  Ancak meyveler tatlarının güzel olmasının yanı sıra sağlığa faydalı birçok vitamin ve mineraller de içermektedir. İçerdikleri bu vitamin ve minerallerin çeşidine göre farklı faydalar sağlarlar. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için bir günde ortalama iki porsiyon meyve tüketimini önermektedirler…

Çünkü meyveler içerdikleri antioksidanlar sebebiyle kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltırlar. Bu nedenle bu hastalıklardan kaçınmak için antioksidan bakımından yüksek meyveler tüketmek önemlidir.

PEKİ BU MEYVELER HANGİLERİDİR?

Antioksidan bakımından zengin meyveler genellikle C ve E vitaminlerini içeren meyvelerdir.

Bunların başında ise turunçgiller gelir.  Turunçgillerin yani likopen içeren meyvelerden de tüketebilirsiniz.

Likopen, meme ve prostat kanseri gibi türleri önlemektir etkili bir maddedir. Likopen açısından zengin meyvelerin arasında karpuz ve kayısı bulunur.

Antioksidan açısından zengin olup severek tüketebileceğiniz bir başka meyve ise nardır.

Meyveler şeker bakımından zengindirler. Bu nedenle meyve tüketmekten çekiniyor olabilirsiniz. Ancak meyveler de bulunan şeker ile beyaz şeker aynı şey değildir. Ayrıca meyvelerde şekerin yanı sıra lif de bulunduğu için kan şekeri üzerinde beyaz şeker gibi olumsuz bir etkisi olmaz.

Tüm bu meyveler içerdikleri etken maddeler sebebiyle kanserin önlenmesinde yardımcı olabilirler ancak tek başlarına yeterli olamazlar. Kansere yakalanma riskini azaltabilmek için meyve tüketiminin diğer sağlıklı yiyeceklerle ve düzenli yapılan sporla desteklenmesi önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı