Tahlil

Kan Şekeri Nedir

Kan Şekeri, açlık şekeri ve tokluk şekeri olmak üzere 2 farklı şekilde değerlendirilebilmektedir. Vücudumuz temel enerji kaynağı olarak glikozu kullanmaktadır. Özellikle yediğimiz besinler içerisinde yer alan glikoz metabolize edilerek enerji vermektedir. Bu glikozun tüm hücrelere yayılmasını ise kan sağlamaktadır. Kan içerisinde bulunan glikoz ile de vücudumuzun sağlığı hakkında genel çapta bilgi sahibi olabiliriz. Kanda bulunan şeker düzeyinin ölçülmesi kısacası kişinin sağlık durumu hakkında direkt olarak bilgi sahibi olmayı sağlayan yaygın bir yöntemdir.

Aşırı ve gereksiz şeker tüketimi vücudumuzun kan değerlerini bozabilir. Özellikle de şeker değeri hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Hayvansal ürünler, meyve, sebze, tahıl gibi benzeri besinleri yemek olarak tükettiğimizde içlerinde bulunan sakkaroz, fruktoz, galaktoz gibi şekerler sindirildikten sonra vücudumuza enerji olması için kan yoluyla karaciğere gönderilir. Karaciğer bu ürünleri vücudumuzun kullanabileceği glikoz şekerine dönüştürür. Sonrasında bu glikoz, insülin ve glukagon gibi hormonlar etkisinde kana salınır. Kan yoluyla da vücudun çeşitli noktalarına giderek hücrelerin enerji üretme noktasında yakıt görevi görür. Bu kan şekeri düzeyinde bozulmalar sonucunda diyabet gibi çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık ne yazık ki çok yaygın bir hastalıktır. Genetik olabildiği gibi çevresel olarak sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Açık kan şekeri değeri 70 ile 100 mg/dl arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin üzerinde ise diyabet hastası olma yolunda ilerliyorsunuz ve acil olarak doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Kan Şekeri Düşüklüğü Ve Yüksekliğinin Nedenleri

 • Genetik nedenlere bağlı olarak düşüklük ve yükseklik ortaya çıkabilir. (aileden özellikle birinci derecede üst soylardan birinde olan şeker hastalığı direkt olarak sizlerinde genetik olarak risk altında olduğunuzu göstermektedir.)
 • Hormonal nedenlere bağlı olarak düşüklük ve yükseklik gözlemlenebilir. (troid bezi çalışma sorunları gibi hormonal rahatsızlıklarda kandaki şeker düzeyi değişiklikler gösterebilir.)
 • Yoğun ve sürekli stres altında yaşama durumunda düşüklük veya yükseklik ortaya çıkabilir.
 • Aşırı ve sürekli açlık gibi beslenme sorunlarında düşüklük ortaya çıkabilir.
 • Aşırı kilo durumunda kan şekerinde yükseklik gözlemlenebilir.
 • Böbrek üstü bezlerinin düzgün çalışmaması nedeniyle yükseklik ve düşüklük ortaya çıkabilir. Bir nevi hormonal dengenin bozulması da diyebiliriz.

Kanda Şekeri Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir

 • Baş ağrısı
 • Sinirli ruh hali
 • Mide bulantısı ve kusma isteği
 • Bulanık veya çift görme
 • Kalp ritminde bozukluk
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı