GenelGenel Sağlık

İşte uykusuzluk problemini yok eden bitkiler

Uykusuzluk problemini şifalı bitkilerle çözmenin yolları var. Sizin için derledik…

Pek çoğumuz gece yatağa yattığımızda yaşamın bize getirdiği sıkıntılar, aile sorunları, iş yerindeki problemler ya da bazı sağlık sorunları gibi birçok sebep yüzünden uykusuzluk sorunuyla karşılaşırız.

Oysaki vücudumuzun gün içerisinde yıpranan sinir sisteminin düzenlenmesi, yorgunluklardan arınıp dinlenmesi ancak kaliteli bir uykuyla sağlanır. Gece uykusunu alamamış bir kişi sabah kalktığında sinirli, yorgun, halsiz ve bitkin hisseder. Uykusuzluk çeken biri bu durumda gün boyu yaptığı hiçbir işte verimliliği yakalayamaz.

Uykusuzluğu gidermek için uyku hapı kullanma fikri, pek çoğumuzda tedirginlik yaratan bir durum. Uyku haplarının kişilerde oluşturabileceği bağımlılık, kişiye verdiği sersemlik hissi bu tarz hapların uykusuzluk problemini çözmek için pekte iyi bir fikir olmadığını gösteriyor.

Uykusuzluğu gidermek için bitkiler yardımıyla bu sorunumuzu doğal yöntemlerle çözebiliriz. Depresyon, uyku apnesi ve diyabet gibi bazı hastalıklar uykusuzluğa neden olabildiği için vereceğimiz doğal bitkisel reçeteleri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmanızı öneriyoruz.

YARARLI BİTKİLER…

Bitkiler her ne kadar doğal olsalar bile içeriklerinde bulunan kimyasal maddeler sebebiyle bir takım yan etkiler oluşturabilirler. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi bitkileri kullanma noktasında da aşırıya kaçılmamalıdır.

Uykusuzluk problemimizi giderecek olan şifalı bitkilerden en bilinen ve en etkili olanlarını yazalım.

  • Papatya: Sakinleştirici bir etkiye sahip olan papatya, yorgunluğunuzu alırken aynı zamanda uykuya kolay bir şekilde geçmenizi sağlar. Papatya bitkiler arasında en zararsız bitki olarak bilinse de alerjik yapıya sahip olan kişilerin papatyayı kullanırken dikkat etmelerini öneririz.
  • Şerbetçi otu: Biraz acı bir tadı olan şerbetçi otu bira otu olarak da bilinir. Yatıştırıcı bir etkiye sahip olan bu bitkinin çiçeklerini kaynatıp uykusuzluk problemine karşı çay gibi olarak içebilirsiniz. Çayınızı içtikten sonra şerbetçi otlarını ince bir içine alıp, bu keseyi yastığınızın altına koyun. Çok rahat ve kolay bir şekilde uykuya daldığınızı göreceksiniz.
  • Lavanta: Lavantanın hoş kokusu sizi streslerinizden arındırırken aynı zamanda da sinir sisteminizi gevşetir. Lavantanın, beyninizin rahatlamasına yardımcı olan alfa dalgalarının üretiminde sağladığı artış sayesinde uykuya kolaylıkla geçebilirsiniz.
  • Kedi otu: Adından da anlaşılacağı gibi kokusu kedilerin çok hoşuna giden bir bitkidir. Bizler için kokusu çok hoş olmasa da uykusuzluğu gidermede kedi otu diğer bitkiler arasında en etkili olanıdır.

Uykusuzluk probleminin giderilmesinde kullanacağınız şifalı bitkilerin yanı sıra vücudumuzun kendini yenilediği saatler olan 23.00-01.00 arası uyanık kalmamaya dikkat etmek gerekir.

Düzenli yapılan spor ve dengeli beslenme beraberinde düzenli uykuyu da getirecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı