GenelGenel Sağlık

İşte nikotin savaşçısı besinler!

Sigarayı bırakmayıp nikotin savaşçısı besinlerle zararlarını azaltmayı düşünenlere teselli gibi bir yazı bu aslında…

Sigaranın insan sağlığına olumsuz etkilerini hepimiz biliyoruz. Bazı insanlar, sigaranın zararlarını bildikleri halde içmekten vazgeçemiyorlar.  Bu sorunu yaşayan kişiler, birtakım besinlerle sigaranın zehrini temizleyebilirler. Böylece sigaranın zararları daha az duruma gelebilir…

Sigara içildikten 6 saat sonra vücut içinde biriken nikotin dışarıya atılmaya başlar. Vücudun nikotini filtreleme gibi bir özelliği vardır. Fakat bazı zamanlar vücut iyi çalışmaz ve görevini tam yapamaz. Bu durum yüzünden sigara zehrinin bir kısmı vücutta kalır. Bu zehrin tümünü vücuttan atmak isterseniz bazı besinlerden destek alabilirsiniz.

Bu besinlerden en önemlisi hayat kaynağımız olan su. Suyun vücudu baştan sona yıkayarak temizleyip yenilenmesini sağladığını tüm uzmanlar belirtiyorlar. Vücutta yer alan toksinlerin içindeki zehri dışarıya atar.

Nikotini temizleyen besinlerden biri de tam bir şifa kaynağı olan ısırgan otu. Isırgan otu, demir bakımından oldukça zengin olup, bağışıklık sistemi için de çok yararlı bir bitkidir.

Sigara kullanan kişilerin bol bol kivi tüketmeleri faydalı olur. Çünkü sigara içenlerin A, C ve E vitamin oranları azaldığı için kivi tüketilirse bu vitaminler tamamanabilir.

Çam yaprağı çayı; ağız ve boğazdaki enfeksiyonları yok ettiği gibi akciğer sağlığı için çok faydalıdır.

Ispanak tüketmek vücuda folik asit sağlayacak ve folik asit, tütünün tadını çok kötü hale getirir.

İçeriğinde B5 ve C vitaminleri bulunan Brokoli, karaciğerin iyileşmesinde de oldukça yararlıdır.

 

Sigara içenlerde C vitamini eksikliği sıkça yaşanır. C vitamini bakımından çok zengin olan portakal, temizleme ve C vitamini yönünden bol bol tüketilmesi gereken besinlerdendir.

 

Havuç suyunun bilinen diğer faydaları dışında, A, B, C ve K vitaminlerini içerir ve nikotinin dışarı atılmasını sağlar.

 

Karalahana, kanser riskini 0 oranına indiren çok şifalı bir bitkidir. C vitamini yönünden zengin olup, A,B,E vitaminleri de içerir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini yoğun miktarda içerir. Antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki zararlı radikalleri ve nikotinleri dışarı atar.

Yararları saymakla bitmeyen nar, kanı temizleme özelliği olan meyvelerdendir. Ayrıca kan dolaşımını düzenler ve kanı arttırır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı