Genel Sağlık

Hipertansiyon Nedir | Belirtileri Nelerdir

 

Yüksek Tansiyon Nedir?

Merhaba Dostlar Bu yazımızda sizlere Hipertansiyon nedir? Belirtileri Nelerdir? Hipertansiyon Olduğumuzu Nasıl Anlarız sorularını araştırıp cevaplayacağız. Bu hastalık için pek olumlu kelimeler söylemeyeceğiz ama bu hastalığa dikkat edilmesi konusunda gerekli uyarılarımızı yapacağız yararlı olması dileğiyle…

Nedir Bu Hipertansiyon

Genel anlamda orta yaş ve daha çok üzeri kişilerde görülen kan basıncının yüksekliğidir. Bunu biraz daha açacak olursak kan damarlarda hareket ederken damar çeperleri yani damar duvarlarına yaptığı basınç olarak Tanımlayabiliriz.

Ortlama olarak Türkiyeyi baza alırsak ideal kan basıncı 120 / 80 mmHg olarak kabul edilir. Kan basıncı 140 / 90 mmHg ve üzeri olursa yüksek tansiyon yani Hipertansiyon olarak adlandırılır.

Dünyada Yüksek Tansiyon ( Hipertansiyon ) hastalığı kronik rahatsızlık olarak görünmektedir. Bu rahatsızlık orta yaş ve 45 yaş civarında olan erkeklerde çok sık görünmekte kadınlarda ise bu oran 65 yaş ve üstünde daha sık görünmektedir. Bu hastalığa bağlı olarak her yıl 10 Milyon kişi bu hastalık ve ona bağlı sebepler nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Hipertansiyon Hatalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Hipertansiyon sinsi bir hastalıktır. Genel kanı bu hastalığa sahip kişilerin %50 oranında hastalığın belirti vermediği araştırmalar sonucu ortaya çıkan doneler arasındadır. Genel anlamda hastalığa ait belirtileri aşağıda belirtelim;

 • En önemli belirtisi baş ağrısıdır
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes Darlığı
 • Çarpıntı Hissi
 • Baş Dönmesi
 • Görme Bozuklukları

İşte yukarıda ki gibi belirtiler sık sık tekrarlıyorsa hastaneye gidip tahlil yaptırarak bunu öğrenebilirsiniz. Tansiyonunuzu düzenli bir şekilde ölçüp not almak ve bu notlar ile doktora başvurmak daha sağlam bir süreç olacaktır.

 

Hipertansiyon Cinsiyete Bakar mı?

Yapılan araştırmalarda Hipertansiyonun cinsiyete baktığını söyleyebiliriz. Bu araştırmalar neticesinde Kadınların erkeklere oranla b hastalığa daha çok yakalandığı ortaya çıkıyor. Erkeklerde erken yaşta görülen bu hastalık kadınlarda daha çok 65 yaş ve üzerinde daha sık oluyor ama genel anlamda bakıldığında kadınlarda %36 olan oran erkeklerde %30 olarak ölçülmüştür.

Hipertansiyondan Korunmanın Yöntemleri Nelerdir?

 

Hipertansiyon aile geçmişine de bakılmak suretiyle hareketsiz yaşam şekli ve obezite olan insanlarda sık görülmekte birde buna düzensiz beslenme ve işlenmiş gıdaları sık tüketmek eklenirse hastalığa yakalanma riski çok yüksek olmaktadır. Aslında hiper tansiyonun en önemli nedeni tuz ağırlıklı beslenmedir.  Bu hastalık tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu hastalığa yakalanmamak istiyorsanız aşağıya yazacağım maddelere mutlak suretle uymaya çalışın…

 • Hareketli yaşam tarzına ağırlık verin
 • Her gün olmasa da haftanın 5 günü düzenli yürüyüş yapın
 • Stresten uzak durmaya çalışın
 • Tuzlu Yağlı yiyecek ve içeceklerden uzak durun
 • Ve en önemlisi Akdeniz tipi beslenmeye özen gösterin.

Şunu Unutmayın Bedenen Sağlıklı olmak için en önemli madde kararında yemek yiyin…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı