Anne & BebekBeslenme & DiyetGenel Sağlık

Hasta çocuk nasıl beslenmelidir?

Hasta çocuk nasıl yemek yiyebilir? Hangi gıdalarla beslenmelidir? Mutlaka okunması gereken bir yazı.

Tüm anne-babalar ve çocuk için stresli geçen bu hastalık süresince çocuğun beslenmesi göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Bu, hastalığın seyrini de olumlu yönde etkileyecek bir unsurdur. Ayrıca iyi bir beslenme hastalığın vücut üzerindeki süresini ve olumsuz etkisini azaltacaktır.

Bu açıdan çocukların hastalık dönemlerinde beslenmesine iki kat daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.  Hasta çocuk normale oranla daha az yer ve iştahı kesilir. Ayrıca çocuğunuzdaki ishal, kusma gibi belirtiler de yetersiz besin alınımını yükseltir.

Bu durum, ebeveynleri çoğu zaman endişelendirir. Ancak hastalık halinde çocukların iştahının kesilmesi oldukça normal karşılanması gereken bir durumdur. Önemsiz gördüğünüz en basit hastalıklarda dahi çocuklarda az yeme isteği gelişebilir. Böyle bir durumda çocukların kaliteli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir.

Çocuğunuz hasta olduğunda besinlerin tümünü tek bir öğüne sıkıştırmayın azar azar ama sık sık yedirin yemeklerini. İştahsız olduğu için az az vermeniz çocuğunuzun yemesini kolaylaştıracaktır.

Bazı hastalıklarda da özellikle belirli besinlerin tüketilmesi önemlidir. Mesela çocuğunuz ishal ise ona muhallebi, muz, patates, yoğurt gibi besinler tükettirmeniz gerekir.

Çocuğunuz ateşli bir hastalık geçiriyor ise de katı besinlere karşı ekstra olarak bir isteksizliği olacaktır çoğunluklu olarak sıvı gıdalara yönelmesini sağlamalısınız. Böyle bir durumda sıkça su, limonata gibi içecekler içirilmelidir.

Hasta çocuk gerekli zamanlarda vitamin-mineral ve direnç arttırıcı destek de almalıdır. Yalnız hiçbir şekilde açıkta satılan, temizliğinden-hijyeninden emin olunmayan kalitesiz yiyecek ve içecekler yedirilmemelidir, bu duruma her zaman itina gösterilmelidir.

Hasta çocuğun durumu düzelmeye başladıktan itibaren de bir hafta süresince aynı şekilde sık sık aralıklar ile beslenmesine özen gösterilmelidir.

Böylece yavaş yavaş hastalığı atlatmaya başlamış hasta çocuk, nekahet döneminde iştah kazanır ve eski haline döner, yeme isteği artar. Çocuğun mide ve bağırsakları da hastalığın o etkisinden çıkarak besinleri sindirebilecek hale gelir ve çocuk normalden fazla yemeye başlayarak hastalık sürecindeki açığı kapatmaya çalışır. Eğer bu şekilde olmuyorsa da çocuğu yemek yemesi için zorlamamalı ve sabırlı bir şekilde iştahının açılmasını beklemelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı