Cilt BakimiGenel Sağlık

Günlük ayak bakımı nasıl yapılır?

Günlük ayak bakımı, estetik ve güzel görünümünün yanında vücut sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Nasır, tırnak batıkları, çatlaklar veya parmak arası enfeksiyonları denilen mantarlar, ayak sağlığını kötü yönde etkileyebilir.

Ayak sağlığı ve bakımı, çocukluktan yaşlılığa kadar, spordan günlük yaşama kadar takip edilmesi gereken bir konudur. Sağlık için günlük ayak bakımı yapılmalı ve bu alışkanlık haline getirilmelidir.

Ayak sağlığı tıbbi açıdan da çok önemlidir. Özellikle diyabet hastalarının sinir ve damar hasarları yüzünden yaşayabilecekleri enfeksiyonlara karşı ayak bakımını ciddiye almaları gerekmektedir. Bu tür durumlarda ayakta cilt ülseri ve kangren oluşumu riski vardır. Diyabetik bir ayakta; ayak parmaklarının pençeleşmesi, ayak önü ve topuklarda ülserin gelişmesi, çatlaklar, nasırlar ve parmaklarda kangren gelişmesi gibi çok ciddi sorunlar yaşanabilir.

Günlük ayak bakımı, dirençli nasırlar, topuk nasırları kadınlar kadar erkekler içinde önemlidir. Özellikle yaz aylarında giyilen sandalet ve arkası açık ayakkabılar bu kusurları ortaya çıkarır. Bu nedenle günlük ayak bakımını aksatmadan yapmak yazında özgürce açık ayakkabılar giyilmesinde rahatlık sağlar.

Günlük ayak bakımı için bazı önerilerimiz olacak.

Ayaklarınızı her gün sabunla köpürtüp, sert kıllı bir fırça yardımıyla yıkayın. Topuk kısmındaki sertlikleri gidermek için ponza taşı kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra iyice durulayıp kurulayın. Temizleme işlemi bittikten sonra ayak için uygun bir kremle masaj yapın. Bu sayede hem rahatlar, hem de ayak derinizi yumuşatırsınız.
Her gece yatarken yıkanmış ayağa vazelin sürüp, pamuklu çorap giyerseniz ertesi gün ayaklarınız yumuşacık olacaktır.

Ayak bakımında pediküründe önemli bir yeri vardır. Her 10 günde bir pedikür yaptırmanız uygun olacaktır. Tırnaklar kesilirken dikkatli olmak gerekir. Tırnağın yanlış kesilmesi durumunda tırnak batması sorunu yaşanabilir. Çok dar ayakkabılarda tırnak batması yapabilir. Bu detaylara önem vermeniz gerekir.

Ayrıca uzmanlar çok yürüyen ve uzun süre ayakta kalan kişilerin ayak sağlığı için ayaklarını mutlaka dinlendirmelerini öneriyorlar. Bunun için orta boy bir leğenin içene sıcak su koyup içine biraz deniz tuzu eklemeniz ve ayaklarınızı  15 dk içinde tutmanız yeterli olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı