Genel Sağlık

Corana virüs Nedir? | Ne zaman Ortaya Çıktı? | Belirtileri Nelerdir?

Tedavisi Nasıldır?

 

Çağımızın Pandemisi Covid19

 

Merhaba Sevgili Dostlar Bu yazımızda sizlere Corana virüs Nedir? Ne zaman Ortaya Çıktı? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır. Nasıl Corana virüsten Korunabiliriz? gibi sorulara cevap arayacağız.

Corana Virüs Nedir?

Corana virüs 2019 yılının aralık ayı başlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır.  Bu hastalığa neden olan hayvanlar olarak Yarasa ve memeli bir hayvan olan Pangolin hedef gösterilmiştir. Tabi bunların kanıtlanabilir bir veri olmadığı ortadaydı. Bazı kaynaklar bu virüsün laboratuvar ortamında oluşturulduğu ve dünya nüfusunu azaltmak ve dünyada ki dengeleri değiştirmek adına kasıtlı bir şekilde çıkarılıp yayıldığı düşünülmektedir.

Peki Neden Çin?

Bu soruya kesin bir cevap verecek bir otorite olamayacağı gibi sadece tahmin yürütülebilen kelimelerden öteye gidilemez. Tahmin yürütecek olursak senaryo için en güzel yer Çin olacaktır. Nüfus fazlalığı ve insanlığa ters yemek alışkanlıkları her senaryoya uyacak türdendir. Çin de sadece yarasa ve Pangolin değil bir çok yenmemesi gereken hayvanlar tüketiliyor. Bizim leş olarak nitelendirdiğimiz her hayvanı yedikleri görünüyor.  Eğer bu virüs laboratuvar ortamında üretilmişse ve buna bir kılıf aranacaksa en güzel kılıf Çin de üretilecektir.

Corana Virüs Nasıl Bulaşır?

Corana virüs son derece bulaşıdır. Bulaşıcı olduğunu neredeyse dünyada her yere hızlı yayılması ile anlıyoruz. Hastalığın bulaşma yöntemi normal soğuk algınlığı gibi ama hastalık yapma olasılığı çok yüksek safhada normal bir bireye hava yoluyla ve temasla bulaşabildiği gibi yiyecek ve içeceklerle oral yoldan da bulaşma riski çok yüksektir. Bu virüsün en büyük yayılma ortamı öksürük hapşırık ve konuşurken ağzımızdan çıkan partiküllerin havada kalması ile solunum yolu ile yada yada tene yapışması gibi bir çok şekilde bulaştığı görünmekte.

Corana Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corana virüs insana temas yada solunum yolu ile bulaştığında ilk önce boğazda kümelenir burada 48 saat geçirdikten sonra ciğerlere iner işte ciğerlere indiğinde hastalıkla tamamen yüzleşmek zorunda kalırız. Bu evreye gelmiş bir Corana virüs hastasında şu belirtiler görülür;

  • Yüksek ateş  genellikle 39 derece civarında olur.
  • İshal
  • Baş Ağrısı
  • Nefes Darlığı Ve Göğüs Ağrısı
  • Boğaz Ağrısı
  • Geçmeyen Kuru Öksürük
  • Yorgunluk

Bu saydığımız belirtiler normal bir soğuk algınlığının belirtileri de olabilir yazının başında dediğimiz gibi soğuk algınlığı ile benzer bir hastalıktır.  Sadece Corana virüsün bulaş riski çok yüksektir. Bu belirtiler mevcutsa size en yakın sağlık kuruluşuna gidebilir yada ALO 184 numaralı Sağlık Bakanlığı iletişim hattını arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Corana Virüsten Nasıl Korunacağız?

Bu soruya verilecek 3 cevap var.  ilk cevap maske takmak bu kurala uymak gerçekten çok önemli hastalığın bir kuluçka süresi var bu süre 14 gün olarak belirtiliyor yani virüse yakalandıktan sonra 14 gün karantina içinde olmalısınız. Bu maske olayı da bu hastalığın yayılmasını engellemekte en büyük ekipmanımız. İkinci cevap ise sosyal mesafedir. Sosyal mesafeye dikkat ettiğimiz zaman hastalığın yayılma hızının düştüğünü ülkemizde daha önce gördük  ama şimdi sosyal mesafe kuralına uyulmaması ve maske takmama gibi durumlar yüzünden 2. dalga yaşamaktayız.Sosyal mesafe 2. en önemli kuralımız olmalı.  Son olarak en önemli olarak tabir edeceğimiz kuralımız ise kişisel temizliktir. Bilinçli bir şekilde el yıkamak ve kişisel temizliğe dikkat etmek virüse yakalanma riskini ortadan kaldırmasa bile temas yoluyla bulaşmayı önleyecektir.  Bunların haricinde kendi başımıza alacağımız önlemler şu şekilde olacaktır.

Boğazımızı sürekli ıslak tutmak, eğer yapabiliyorsanız su ile yarı yarıya karıştırılmış sirke ile gargara yapmak ve düzenli beslenmek olarak sıralayabiliriz. Tabi maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve sık sık elimizi yıkayarak hijyene dikkat etmek bu virüsten korunmanın en önemli etkenleridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı