Cinsel Sağlık

Cinsel İlişki Sonrasında Kan Gelmesi

Cinsel ilişki sonrasında kan gelmesi genellikle korku ile karşılanmaktadır. Çünkü bu kanamaların arkasında bir problem mi var yoksa  ilişki sonrasında kan gelmesi normal bir durum mu tam olarak bilinmemektedir. Bu sorunun cevabını ancak ve ancak kadın doğum uzmanı doktorunuz ile görüşerek öğrenebilirsiniz.
Cinsel ilişki sonrasında kan gelmesi durumu genellikle vajinada cinsel ilişki kaynaklı meydana gelen hafif kanamalardır. Fakat bazı durumlarda bu kanamalar aslında başka hastalıkların belirtisi olarak da gözlemlenebilmektedir. Örneğin miyom oluşumu, kanser hücreleri, kanser öncesi hücreleri ve vajinal travmalar gibi hastalıkların belirtisi olarak da cinsel ilişki sonrasında kan gelmesi durumu gözlemlenebilir. Genellikle ilişki sonrasında kanamalar normal değildir. Fakat bu kanamalar çoğunlukla ciddi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkmaz. Özellikle ilişki sonrasında oluşan kanamaların vajinal kuruluk gibi altta yatan nedenleri teşhis edildiği zaman tedavileri de hızlı ve basit olmaktadır. İlişki sonrasında ortaya çıkan kanamanın nedenine bağlı olarak tedavisi de değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda idrar yollarındaki kanamalar ile vajinal kanamalar da karıştırılabilir. Bu nedenle dikkatli ve seçici olmak gerekmektedir.
İlişki sonrasında ortaya çıkan kanamalar çok ciddi problemler nedeniyle de ortaya çıkmış olabilir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ve rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklarda cinsel ilişki sonrasında kanama gözlemlenebilir. Bu nedenle ilişki sonrasında kanama problemi yaşıyorsanız en kısa sürede kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir.

Cinsel İlişki Sonrasında Kan Gelmesi Neden Olur?

Kanama belirtisi şeklinde ortaya çıkan hastalıklarda erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Özellikle vücut sağlığının gerek cinsel sağlığın korunmasında ve gerekse doğurganlığın korunmasında erken teşhis ve erken tedavi gerçekten büyük öneme sahiptir. Eğer ki kanamaya ek olarak ateş, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar yaşanıyorsa bakteriyel kaynaklı vajinal bir problem olabilir. Kanamaya ek olarak ağrılı cinsel ilişki, kısırlık ve gebe kalmada zorluk gibi durumlarda ise problem hakkında doktorunuz ile görüşmeniz önerilmektedir. Olağan dışında vajinal akıntı yaşıyorsanız ise cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir bu nedenle yine doktorunuzdan randevu almanız önerilmektedir.
İlişki sonrası ortaya çıkan kanamada erken teşhis ve tedavi büyük öneme sahiptir. Çünkü erken teşhis ve tedavi ile ciddi hastalıklardan kurtulmak mümkündür. Fakat durumu ciddiye almama ve ihmalkarlık gibi durumlarda geri dönüşü olmayan sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle tıbbi destek alma konusunda gecikmemek hayati öneme sahiptir.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı