Psikoloji

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluk nedenleri ne yazık ki farklılık gösterebilir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda tam olarak nedenleri kesin olarak ortaya koyulamamıştır. Fakat sıklıkla hastalığın ortaya çıkış sürecini destekleyen nedenler belirlenmiştir. Özellikle bipolar bozukluk nedenleri olarak ortaya atılabilecek farklı nedenlerin bir araya gelmesi ile bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Bipolar bozukluğa neden olabilecek bu faktörler kısaca şu şekilde sıralanmaktadır:

Bipolar Bozukluk Nedenleri – Genetik Nedenler

Kuvvetli genetik bileşenlere rağmen bipolar bozukluk genetik bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Bu hastalığa tek bir gen neden olmaz. Beyinde görev yapan bir çok gen hastalık için neden olabilir. Bipolar bozukluğa yakalanma olasılığı, yakın akrabalar içinde hastalık mevcutsa diğer insanlara oranla 6-7 kat daha fazladır. Fakat hastalık için eğitim ve travmatik olayların da katkısı büyüktür.

Stres Ve Yaşam Tarzı

Stresin boyutu her insana göre farklı derecelerde yaşanabilir. Ailesel sıkıntılar, çalışma ortamı, maddi sıkıntılar, boşanma gibi birçok olay üzüntü ile birleşerek strese yol açabilir ve stres bipolar bozukluk hastalığını tetikleyici rol oynayabilir. Ayrıca stres bipolar bozukluk haricinde farklı hastalıklarında ortaya çıkmasına yol açabilen bir etkendir. Stresin yanı sıra, uyku bozuklukları, alkol, uyuşturucu gibi maddelerde bipolar bozuklukta tetikleyici etken olabilir.

Biyolojik Yara İzi

Her insan için ruhsal bozukluğa uğrama şekli veya yatkınlığı farklı olur. Bu tür yatkınlık her insanda mevcuttur, fakat farklı dispozisyon etkenleri birleşerek yatkınlığın boyutu artar. Aşırı yatkınlık birçok faktöre bağlı olarak gerçekleşebilir. Mesela kalıtsal faktörler, travmatik olaylar bu faktörler arasında sayılabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı