Cilt Bakimi

Beyaz Diş Bakımı Nasıl Yapılır

Herkesin hayalidir beyaz ve sağlıklı bir gülümseme. Fakat beyaz dişlere sahip olmak biraz zordur. Bazıları dişlerini beyazlatma yöntemini tercih ederek güzel bir gülümsemeye sahip olur bazıları ise farklı yöntemlere gider. Peki beyaz bir gülümseme elde etmek için bunlar yeterli midir? Cevabımız maalesef hayır olacaktır. Beyaz bir gülümseme elde ettikten sonra da bu güzelliği korumamız şarttır. Peki beyaz diş bakımı nasıl yapılır? 

Beyaz Diş Bakımı Nasıl Yapılır denilince aklımıza birçok farklı ve hepsi birbirinden önemli kurallar gelmeli. Bu kurallar arasında dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak, boyalı ve gazlı içeceklerden elinizden geldiği kadar uzak durmak vardır. Şimdi Beyaz Diş Bakımı Nasıl Yapılır konusu hakkında daha detaylı bilgilere geçebiliriz.

Beyaz Diş Bakımı Nasıl Yapılır Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Beyaz Dişlere Zarar Veren Gıdalar Nelerdir?

Beyaz dişlere bakım yapabilmek adına öncelikle bazı gıda ve içecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Peki bu bazı gıda ve içecekler hangileri? 

  • Soya
  • Balzamik Sirke
  • Kiraz
  • Çilek
  • Köri Sosları

Bu gıdalar gibi içerisinde ağır boya içeren gıdalar dişlerinize lekeler bırakabilir. Uzun süre tüketilmesi halinde dişlerinizin beyazlığına veda etmeniz mümkün. Çünkü uzun süreli tüketimlerde dişleriniz bu gıdaların rengine bürünmeye başlayacaktır.

  • Çay
  • Kahve
  • Kola
  • Şarap
  • Kızılcık Şurubu

Bu tarz asitli ve içerisinde yine boya içeren içeceklerde uzun süreli tüketimlerde dişlerinize zarar verecektir. İçerlerinde yer alan kimyasal boyalar uzun süreli tüketimde dişlerinizi boyayacaktır.

Beyaz Dişlere Faydalı Gıdalar Nelerdir?

Dişlerinize zarar veren gıdalar olduğu gibi dişlerinize faydalı gıdalarda vardır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda dişlerinize en çok yarar sağlayan gıdalar arasında süt, yumurta, peynir gibi besinler ilk sıraları oluşturmaktadır. 

Elma, kereviz ve çiğ sebzelerde dişleriniz için çok faydalı gıdalar arasındadır. Aynı zamanda bu gıdalar dişlerinizin çürümesini ve beyaz renginin korunmasında büyük önem teşkil eden gıdalar arasında yer alır.

Dişlerinizin beyazlığını korumak adına ufak bir püf noktada yemeklerden sonra kesinlikle su tüketmektir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta suyu yemeği yedikten hemen sonra içmeniz gerekiyor. Bu işlemin sebebi tükettiğiniz besinlerin içerisinde yer alan kimyasal boyaların direk olarak dişlerinizden arınmasını sağlamak. Bilinenin aksine her yemekten sonra direk olarak dişinizi fırçalamak çok iyi bir yöntem değildir. Diş fırçalamak elbet diş sağlığınız ve dişlerinizin görüntüsü için önemli olsa da gün içerisinde belli rakamları aşmamalı. Bu nedenle beyaz dişlerinizi koruyabilmek için yemekten hemen sonra su içmenizi öneririz.

Beyaz Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Dişlerinizi Fırçalamayı Unutmayın

Beyaz dişlere sahip olmak adına ve bu beyaz dişleri korumak adına en önemli yapılması gereken şey kesinlikle ve kesinlikle diş fırçalama işlemidir. Bu sebeple dişlerinizi beyazlatmak ve beyaz dişlerinizi korumak adına her yemekten sonra fırçalamalısınız. Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalamanız dişlerinizin sağlığı için büyük önem taşır. Özellikle dişleri beyaz olan kişiler yumuşak kıllı diş fırçası kullanmalıdır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı